Przedszkole 25 w Chorzowie, Najlepsze przedszkole Chorzów

zajęcia dodatkowe - przedszkole Chorzów
   

Rok szkolny 2015/2016Serdecznie witamy w nowym roku przedszkolnym.

             Zachęcamy do śledzenia wydarzeń z życia naszej grupy


OGŁOSZENIA

***************************************** ******

22 października do przedszkola przyjadą aktorzy z Krakowa z przedstawieniem "Przyjaźń to skarb". Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 13:00 i będzie trwało 45 minut. Prosimy dzieci zapisane do godziny 13:00 w tym dniu odebrać o godzinie 14:00. Koszt przedstawienia pokrywa przedszkole.

******

Informujemy, że w dniu 20 października 2015 roku o godzinie 9:30 w przedszkolu odbędzie się badanie dzieci przez lekarza pediatrę - ortopedę, pod katem ewentualnych wad postawy. Jeżeli rodzic nie życzy sobie tego badania, dla swojego dziecka, proszony jest o zgłoszenie tego faktu pani pełniącej dyżur w szatni do dnia 19.10. Badanie finansowane jest ze środków komitetu rodzicielskiego.

******

Zapraszamy na DYŻUR WYCHOWAWCY (P. MAGDY), który

ODBĘDZIE SIĘ 13 PAŹDZIERNIKA – WTOREK

OD 15:40 – 17:00. Chętnych rodziców prosimy o wpisanie się na listę w szatni z przewidywaną godziną.

Zapraszamy!


	
	
	
	


******

Informujemy, że festyn, który miał odbyć się w czwartek (8 października) w skansenie w Parku Śląskim,  z  przyczyn niezależnych od organizatorów został odwołany. Przewidywany, nowy termin festynu to okres wiosenny.


******

8 października (w czwartek) dzieci z naszej grupy wychodzą do Chorzowskiego Centrum Kultury na spektakl aktorsko – lalkowy pt: „GRZECZNA”, na godzinę 10:00. Dzieci obejrzą przedstawienie bezpłatnie.

Bardzo prosimy, aby dzieci były w tym dniu ubrane stosownie do pogody.

******

Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na festyn środowiskowy pt: „Przygoda malucha” w dniu 8 października 2015r. (czwartek). W godzinach 16:00 – 18:00 w Skansenie (w tym dniu z racji festynu wstęp bezpłatny). W programie festynu przewidziano szereg atrakcji m.in: odwiedziny Straży Miejskiej z „Miasteczkiem Ruchu drogowego”, poczęstunek (bigos, kiełbaski na gorąco, żurek śląski, kurczak w sosie chińskim, żurek), wodzirej, który poprowadzi zabawy przy muzyce, konkursy, gry i zabawy.


Na festyn serdecznie zapraszają ORGANIZATORZY: chorzowskie przedszkola: nr 6, nr 4, nr 11, nr 18, nr 25, nr 26.


ZAPRASZAMY!!


******     Bardzo prosimy, aby na jutro (29.09) każde dziecko przyniosło jedno warzywo Będziemy robić kukiełki z warzyw:)

 

******

Bardzo prosimy, aby każde dziecko na jutro (23.09) przyniosło dwa owoce oraz deskę do krojenia. Będziemy robić szaszłyki owocowe:)

************************************************

AKTUALNOŚCI


14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Wszyscy pracownicy naszego przedszkola otrzymali przygotowane przez dzieci laurki wraz z serdecznymi życzeniami. Za każdy przejaw sympatii i uznania wobec naszej pracy bardzo, bardzo dziękujemy!!

******


13 października odbył się dyżur wychowawcy (p. Magdy), dziękujemy za zainteresowanie. Następny dyżur odbędzie się w grudniu. Najbliższa okazja spotkania w celu dłuższej rozmowy już w listopadzie podczas indywidualnych konsultacji.
Dzisiaj (6 października ) dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Akcji:
„Posadź Żonkila” w ramach Ogólnopolskiej
Kampanii zorganizowanej przez Hospicja pt: „Pola Nadziei”.
Podczas akcji dzieci sadziły 
ofiarowane cebulki kwiatów w ogrodzie przedszkolnym. Celem akacji jest pozyskanie funduszy na potrzeby hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Wiosną, gdy żonkile pięknie wyrosną zostaną ścięte, a tysiące wolontariuszy będą je wręczać darczyńcom, którzy zdecydują się ofiarować dowolną kwotę na rzec hospicjum. 


******

5 października reprezentanci naszej grupy uczestniczyli w happeningu na rzecz zwierząt w ramach ogólnopolskiej akcji: „Zerwijmy łańcuchy”. Happening odbył się przed chorzowskim schroniskiem dla zwierząt przy ul. Opolskiej. W happeningu wzięły udział dzieci z chorzowskich przedszkoli oraz zwierzęta z Sekcji Psów Ratowniczych WOPR z Dąbrowy Górniczej.


******


30 września w przedszkolu obchodziliśmy "Dzień chłopca". Tego dnia każdy chłopiec mógł odszukać swoje imię w szatni i przeczytać kilka miłych słów na swój temat. Ten dzień spędziliśmy na zabawach i konkurencjach, które potwierdziły, że nasi chłopcy to mali dżentelmeni:) Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów krawaty "Super chłopaka", a także każdy z dżentelmenów otrzymał dmuchaną piłkę niespodziankę. Szeroki uśmiech w tym dniu nie schodził chłopakom z twarzy:)


Z okazji Dnia chłopca składamy najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym mężczyznom i tym małym i tym dużym. Szczęścia, zdrowia, miłości, radości. Pogody ducha, jak najwięcej sukcesów w życiu i spełnienia wszystkich marzeń.
   Dzisiaj (28.09) dzieci z naszej grupy: Hania Pucek, Julia Placek oraz Piotr Zaczyk, wzięły udział w konkursie plastycznym: "Malowane jesienią", zorganizowanym przez Przedszkole nr 7. Nasi reprezentanci wykonali piękny obraz wykorzystując różne elementy przyrody: kasztany, liście, żołędzie, owoce, warzywa itp. Dzięki wspaniałej współpracy udało się stworzyć portret Pani Jesieni. W ramach podziękowania dzieci otrzymały pięknie ilustrowane książeczki oraz poczęstunek składający się ze zdrowych darów jesieni.


******

Dzisiaj (21.09) "Gwiazdeczki" wraz z innymi grupami uczestniczyły w zabawach z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Wspólnie śpiewaliśmy, tańczyliśmy i zdobywaliśmy różne umiejętności, dzięki którym każda "Gwiazdeczka" zdobyła odznakę SUPER PRZEDSZKOLAKA.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka życzymy wszystkim dzieciom wiele radości oraz uśmiechu na każdy dzień :-)


******

16 września nasza grupa, w towarzystwie grupy "Promyków" wybrała się na przejażdżkę kolejką "ELKA" do Parku Śląskiego w Chorzowie. Dzieci miały okazję z dużej wysokości zobaczyć uroki przyrody i atrakcje Parku Śląskiego. Bardzo nam się podobało!!

******
Dnia 9.09.2015r. odbyło się zebranie grupowe. Bardzo dziękujemy za 100% frekwencję i aktywność podczas poruszanych tematów i  podejmowanych decyzji. Przypominamy, że kolejne spotkanie odbędzie się 25.11.2015r. o godzinie 17:00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


******

                      SERDECZNIE WITAMY ! 
wszystkich przedszkolaków i ich Rodziców
w nowym roku szkolnym- 2015/2016.
Mamy nadzieję, że wszyscy wypoczęci z radością
przekroczą progi przedszkola.
Życzymy wszystkim dzieciom radosnych chwil spędzonych w naszym przedszkolu, dużo śmiechu i zabawy. Nowo przyjętym przedszkolakom życzymy szybkiej adaptacji i miłego spędzania czasu na zabawie. Rodzicom życzymy dużo cierpliwości, satysfakcji i zadowolenia z dokonań swoich dzieci.

**************************************

PIOSENKI I WIERSZYKI

******

"Gruby misio"

Jestem sobie gruby misio,

A na imię to mam Krzysio.

Siedzę sobie, nic nie robię,

Tylko klaszczę, tylko klaszczę sobie tak….( dzieci klaszczą)

Jestem sobie gruby misio,

A na imię to mam Krzysio,

Siedzę sobie, nic nie robię,

Tylko gram na kolankach tak…(dzieci uderzają dłońmi w kolana)

Tylko tupię, tylko tupię sobie tak….(dzieci tupią)

Tylko kląskam, tylko kląskam sobie tak (dzieci kląskają językami)

Tylko śpiewam, tylko śpiewam sobie tak: lalalalalalalala (dzieci śpiewają)

******

Lewa noga, prawa noga, już do przejścia jest gotowa,

popatrz w lewo, popatrz w prawo i przez drogę

przechodź żwawo.


******
"Przedszkole - drugi dom"

1. Gdy dzień wstaje i wita świat, ranną porą wstaję i ja. Mama pomaga ubierać się, do przedszkola prowadzi mnie.
Ref.: Ja chodzę tam co dzień, obiadek dobry jem, a po spacerze w sali wesoło bawię się, kolegów dobrych mam, nie jestem nigdy sam, przedszkole domem drugim jest.
2. Czasem rano trudno mi wstać. Chciałoby się leżeć i spać, lecz na mnie auto czeka i miś. W co będziemy bawić się dziś?
Ref.: Ja chodzę tam co dzień...
3. Zamiast mamy panią tu mam, bardzo dużo wierszyków znam. Śpiewam i tańczę, wesoło mi i tak płyną przedszkolne dni.


*************************************

ROK 2014/2015

******
22 grudnia wystawiliśmy dla rodziców spektakl jasełkowy pt. "Dawno temu w Betlejem"

******
10 grudnia poszliśmy do Chorzowskiego Centrum Kultury na bajkę "Renifer Niko ratuje święta".

******

05 grudnia przybył do nas Mikołaj!!!
Z okazji wizyty Św. Mikołaja personel przedszkola przygotował dla nas ciekawą inscenizację, wzięliśmy udział w zabawach tematycznych. Następnie zaśpiewaliśmy św. Mikołajowi piosenkę pt. "Odwiedziny św. Mikołaja", a gość obdarował nas paczką słodyczy i przyniósł dla grupy nowe zabawki!

******

04 grudnia odwiedził nas specjalny gość... górnik, tata koleżanki z młodszej grupy. 

******

28 listopada wspólnie z Promykami kultywowaliśmy tradycje oraz zwyczaj ludowy związany z andrzejkami. 
 Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

******

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. 

Wspólnie z Promykami i naszymi ukochanymi misiami uczestniczyliśmy w zabawch muzycznych, ruchowych oraz dydaktycznych. Na zakończenie każdy z nas narysował portret swojego misia.

******

14 listopada odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców na temat "Jak powstaje deszcz?"
Dzieci poznały proces tworzenia deszczu, doskonaliły umiejętności matematyczne, tj.: dodawanie, odejmowanie, stosowanie znaków ><=+-, dowiedziały się, czym różni się mit od faktu.
Dziękujemy rodzicom za tak liczny udział w zajęciu. 

******

6 listopada pojechaliśmy na wycieczkę do Fabryki Bombek koło Krakowa.

Mogliśmy na własne oczy zobaczyć proces tworzenia szkolanych ozdób choinkowych. Tworzenie bobmek wymaga udziału specjalistów różnych dziedzin. Proces tworzenia ozdób jest bardzo złożony. Rozpoczyna się od zaprojektowania  wzoru i zrobienia jego rzeźby, a następnie odlania formy. Teraz następuje proces wdrażania wzoru w życie według następujących etapów: wydmuchiwanie ozdób ze szklanej rurki, wypełnianie wnętrza srebrnym płynem, malowanie i dekorowanie, pakowanie do pudełek. 
 Następnie każdy z nas mógł własnoręcznie pomalować i ozobić brokatem bombkę, która zabraliśmy do domu.

******
6 listopada uczestniczyiśmy w warsztatach pt. "Śniadanie mądralińskich" zorganozwanych przez Fundację Edukacyjną Kombinatory.
W trakcie warsztatów eksperymentowaliśmy z dwutlenkiem węgla oraz uczyliśmy się języka angielskiego.

******

31 października obchodziliśmy Halloween! 
Dzieci przyszły do przedszkola przebrane za duchy, wampiry, czarownice. Po śniadaniu rozpoczęły się wspólne zabawy z Promykami tj: czarowanie, wyścig balonowej dyni, taniec na miotle. 

******
29 października uczestniczyliśmy w wycieczce do fabryki Danone w Bieruniu.
Pracownicy firmy zaprezent
owali nam krótką historię firmy Danone oraz przygotowali quiz sprawdzający wiedzę dzieci. Następnie mogliśmy bez ograniczeń degustować i komponować różne smaki serków. Kolejną atrakcją było zwiedzanie fabryki. Po powrocie czakał już na nas Mały Głód, z którym mogliśmy się przywitać i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Na zakończenie spotkania dostaliśmy atrakcyjne upominki :-)

******

21 października uczestniczyliśmy w zajęciach, które poprowadziły starsze koleżanki z II klasy gimnazjum.
Wysłuchaliśmy ciekawego opowiadania, kolorowaliśmy jesienne obrazki i wspólnie stworzyliśmy portret Pani Jesieni. Następnie zabraliśmy portret i poszliśmy z nim do Miejskiej Galerii Sztuki "MM". Na miejscu czekała na nas pani pracująca w galerii oraz gość specjalny, malarz artysta pan Marian Knobloch. Wspólnie oprowadzili nas po galerii oraz opowiadali niezwykle ciekawe historie o obrazach i ich twórcach. Nasza Pani Jesień została umieszczona na plakacie promującym XVII Jesienną Wystawę Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków.  Na zakończenie zajęć mogliśmy wybrać kartkę z obrazem, który najbardziej nam się spodobał. 


******

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka! 
Zabawy i konkurencje sportowe zostały zorganizowane w tematyce rycerskiej. Każdy z chłopców mógł wykazać się umiejętnościami w różnych konkurencjach tak, aby mogli zdobyć inną sprawność. Dzieci doskonaliły szybkość, precyzyjność, opanowanie i celność.

Dziewczynki pasowały chłopców na rycerzy, złożyły życzenia oraz wręczyły drobne upominki, które w tajemnicy zrobiły specjalnie dla swoich kolegów. 

******

26 września odwiedził nas pan Aleksander Rębacz -
pszczelarz z pasieki Boża Iskierka. 
Mistrz pszczelarstwa opowiedział nam o zwyczajach i umiejętnościach swoich podopiecznych. Atrakcyjna i nietypowa forma prelekcji sprawiła, że dzieci
z dużym zainteresowaniem słuchały oraz chętnie odpowiadały na zadawane pytania.

Warsztaty pobudzały nasze zmysły: słuchaliśmy odgłosów dobiegających z ula, oglądaliśmy pszczoły z bliska przez lupę, próbowaliśmy pszczeli pyłek, zjedliśmy wafelek z miodem oraz robiliśmy świeczkę z wosku pszczelego.
Na zakończenie spotkania dostaliśmy dyplom, pałeczkę do miodu oraz słoiczek pysznego miodu :-)

******

22 września obchodziliśmy w przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedskzolaka.
Wspólnie z młodszymi i starszymi przedszkolakami braliśmy udział w zabawach integracyjnych z tańcem i śpiewem. Rysowaliśmy superprzedszkolaka oraz układaliśmy przedszkole z przygotowanych odcisków dłoni. Na zakończenie zabawy obserwowaliśmy puszczanie kolorowych lampionów.

******
W poniedziałek 22 września będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. 
W związku z tym prosimy, aby dzieci przyniosły do przedszkola swoją dłoń (odbitą na kartce, wyciętą i podpisaną). 


******
19 września wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola grę planszową, którą zrobiły wspólnie z rodzicami w ramach zadania domowego.

Gry planszowe mają do spełnienia ważną rolę - uczą nas tego, czego uczy matematyka: dodawać, odejmować, myśleć, analizować, rozwiązywać pewne problemy, podejmować decyzje. Służą również rozrywce, realizując przy tym zasadę uczenia się przez zabawę. 

Dziękuję wszystkim rodzicom za pomoc dzieciom w wykonaniu gry. Każda gra jest inna, ciekawa. Posłużą naszym milusińskim na wiele godzin "mądrej" zabawy. 


******
11 września uczestniczyliśmy w spektaktu pt. "Na tropie zaginionej opowieści"
w Chorzowskim Centrum Kultury.

Aktorzy wprowadzili dzieci w świat książek, rozbudzali chęć sięgania po nie oraz wyrabiali prawidłowe nawyki czytelnicze.

******
9 września odbyło się zebranie organizacyjne dla rodziców.
Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie :-)

Piosenki i wiersze


Cztery żywioły”
piosenka


1. Ogień grzeje, ogień świeci,
jest bezcennym darem.
Lecz gdy ognia nazbyt wiele,
grozi nam pożarem.


Ref. Ogień grzeje, grzeje,
woda płynie, płynie.
Wiatr zawieje, wieje,
ziemia drzemie, drzemie.
Cztery są żywioły, moc ogromną mają,
choć bywają bardzo groźne, 
częściej pomagają.


2. Woda płynie, woda ciecze,
suną po niej łodzie.
Lecz gdy wody nazbyt wiele,
zmienia się powodzie.


Ref. Ogień ( ...)


3. Dookoła nas powietrze,
którym oddychamy.
Gdy powieje w wiatr się zmienia,
straszy huraganem.


Ref. Ogień (...)


4. Ziemia leży pod stopami,
wielka moc w niej drzemie.
Bo gdy ziemia się obudzi,
ziemi jest trzęsienie.


Ref. Ogień (...)
Tańcowała jesień
(piosenka)

I. Tańcowała jesień
W lesie zamaszyście.
Żółte rude i brązowe
Z drzew zrywała liście.

Ref. Tańcowała jesień,
Kolorowa jesień.

II. Postrącała w parku
Żołędzie, kasztany,
Rozrzuciła na trawniku
Liśćmi przysypanym.

Ref. Tańcowała jesień,
Kolorowa jesień.

III. Tańcowała jesień
W sadzie, razem z deszczem.
Jabłek, gruszek nazrywała,
Lecz jej mało jeszcze.

Ref. Tańcowała jesień
Kolorowa jesień.

IV. Z wiatrem się kłóciła,
Darła białe chmury,
Aż się słońce obudziło
I spojrzało z góry.


Kto powie”
Maria Czerkawska
(wiersz)

Przez sad idzie mały Maciuś,
Śmieje się do słonka,
A tu pac! - czerwone jabłko
Rzuca mu jabłonka.

Podniósł jabłko, idzie dalej,
A wtem obok dróżki
Pac, pac - co to? Stara grusza
Zrzuciła dwie gruszki.

Podniósł Maciuś żółte gruszki,
Bardzo jest szczęśliwy.
Znów pac, pac, pac - trzy śliweczki
Spadły z gęstej śliwy.

Niesie Maciuś jabłko, śliwki,
Gruszki, co się złocą.
Kto z was powie Maciusiowi, ile ma owoców?Realizowana tematyka


20-24.10.214r.
http://www.przedszkole25.info/glowny/gwiazdki/8_dziela_sztuki_wokol_nas.doc

13-17.10.2014r.
http://www.przedszkole25.info/glowny/gwiazdki/7_zywioly_ziemia.doc

06-10.10.2014r.
http://www.przedszkole25.info/glowny/gwiazdki/6_akademia_aquafresh.doc

29.09-03.10.2014r.
http://www.przedszkole25.info/glowny/gwiazdki/kolory_i_dzwieki_jesieni.doc

22-26.09.2014r.
http://www.przedszkole25.info/glowny/gwiazdki/jesienia,_jesienia_sady_sie_rumienia.doc

15-19.09.2014r.
http://www.przedszkole25.info/glowny/gwiazdki/bezpieczenstwo.doc

08-12.09.2014r.
http://www.przedszkole25.info/glowny/gwiazdki/2_akademia_dobrych_manier.doc

01-05.09.2014r.
http://www.przedszkole25.info/glowny/gwiazdki/1.doc________________________________________________________


Rok szkolny 2013/2014


Aktualności i Ogłoszenia

17.06 Zapraszamy do naszego ogrodu przedszkolnego na festyn rodzinny połączony z uczczeniem Święta Mamy i Taty. 

.............................................................................................................

13.06 Od godz.19:00 dzieci kończące edukację przedszkolną uczestniczą w pełnej przygód "zielonej nocy"

.............................................................................................................

13.06 Wyjeżdżamy do Szkoły Policyjnej w Katowicach i uczestniczymy w organizowanym przez nią dniu otwartym. Poznajemy pracę policjanta wykonującego różne zadania i pełniącego ważne funkcje w społeczeństwie związane z bezpieczeństwem.

.............................................................................................................

12.06 Uczestniczymy w spotkaniu z ratownikiem WOPR i zdobywamy wiedzę teoretyczną i praktyczną związaną z bezpiecznym przebywaniem nad wodą.

.............................................................................................................

09.06 Oglądamy w CHCK seans filmowy "Minionki rozrabiają"

.............................................................................................................

05.06 Uczestniczymy w twórczym spotkaniu z chorzowskim artystą-malarzem Marianem Knoblochem. Wspólnie tworzymy pejzaż w plenerze. Każdy ma okazję malować fragment obrazu farbami olejnymi artysty. 

.............................................................................................................

02.06 Obchodzimy pełen radości, ciekawych zabaw i smakołyków "Przedszkolny Dzień Dziecka". Każdy w tym dniu ma okazję być królewiczem lub królewną w niepowtarzalnej koronie na głowie. 

.............................................................................................................

30.05 Współuczestniczymy w otwarciu wystawy "Nasz Bocian" pod chorzowską estakadą, otrzymujemy też bocianie gadżety.

.............................................................................................................

29.05 Oglądamy w Teatrze Rozrywki musical pt. "Kot w butach" - opowieść o sile przyjaźni i potrzebie pielęgnowania marzeń. Bajka z 300-letnią tradycją jest wzbogacona o wątki współczesne,. taniec i pełne melodyjnej energii piosenki. 

.............................................................................................................

28.05 Uczestniczymy w warsztatach zorganizowanych przez katowicki EMPIK pt. "Przecinek i kropka" podczas których pod kierunkiem animatorki poszerzamy w trakcie zabaw swoją wiedzę nt. pisma, druku i procesu powstawania książki. Otrzymujemy też na pamiątkę książki i zakładki. 

Z zainteresowaniem oglądamy reprezentacyjną fontannę w galerii Silesia City Center.

.............................................................................................................

22.05 Odbywa się zajęcie otwarte w naszej grupie na którym poznajemy Afrykę, zwierzęta tego kontynentu, klasyfikujemy, globalnie czytamy wyrazy, rysujemy kontury zwierząt, a podczas wykonywania tych zadań ćwiczymy wykorzystując elementy kinezjologii edukacyjnej.

Dziękujemy najbliższym dzieci za liczne przybycie.


.............................................................................................................


19.05 Uczestniczymy w przejażdżce na małych konikach i kucykach.

.............................................................................................................

14.05 Uczestniczymy w spotkaniu z hodowcą  egzotycznych owadów, pajęczaków, płazów, gadów. Hodowca ciekawie opowiada o zwyczajach swoich podopiecznych i prezentuje skorpiona, krocionoga, żabę, ropuchę, jaszczurki oraz węże. Tak bliskie spotkania z nimi budzą wiele emocji...

.............................................................................................................

09.05 Otrzymujemy nagrodę na uroczystej gali festiwalu Bobas za III miejsce w kategorii wokalnej - zespoły

.............................................................................................................

W dn. 06.05 (wtorek) wszystkie dzieci z naszej grupy występują w kategorii wokalnej na festiwalu Bobas w CHCK-u. Prosimy o przygotowanie na występ dla chłopców ciemnych spodni jeansów a dla dziewczynek białych rajstop. 

.............................................................................................................

23.04 i 24.04 Justyna Kempny i Zuzanna Liniewiecka biorą udział w konkursie międzyprzedszkolnym "Witaminki, rosnę zdrowo!". Dziewczynki awansują do finału. Otrzymują piękne dyplomy i nagrody a Zuzia dodatkowo wyróżnienie w witaminkowym konkursie plastycznym. Gratulujemy! 

.............................................................................................................

Od 14-16.04 trwa kiermasz ozdób wielkanocnych, na który zapraszamy wszystkich chętnych.

.............................................................................................................

Przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych wykonując ozdoby i dekoracje na kiermasz.

.............................................................................................................

Odwiedzają nas nasi najbliżsi i czytają ciekawe opowiadania, zabawne wierszyki i fantastyczne baśnie...

.............................................................................................................

10.04.2014 czwartek – wyjeżdżamy do teatru Ateneum w Katowicach (koszt pokrywają rodzice: 13 zł bilet + 7 zł przejazd) i oglądamy spektakl „Naranaszi czyli czarodziejski owoc”. Przedstawienie pełne orientalnej magii ukazuje baśń o dojrzewaniu w której bohater pokonać musi wiele niebezpiecznych przygód by osiągnąć cel.

.............................................................................................................

 

09.04.2014 godz. 16:30 - 17:30 Szkoła Podstawowa nr 1 zaprasza dzieci 5 i 6 letnie na warsztaty pt. „Zabawy ruchowe”. Chętnych rodziców z dziećmi zapraszamy do zapisywania się na listę w hallu przedszkola.

.............................................................................................................

 

04.04.2014 Dzieci z naszej grupy, Adam Zamora i Magda Gierek uczestniczą w konkursie z zakresu wiedzy przyrodniczej „Tropiciele przyrody” zorganizowanym w Przedszkolu nr 29 w Chorzowie.

.............................................................................................................

 

03.04.2014 Reprezentanci naszego przedszkola: Magda Gierek i dzieci z zespołu „Skrzaty” uczestniczą w przeglądzie piosenki dziecięcej „Puchatek”

.............................................................................................................

 

02.04.2014 Uczestniczymy w wycieczce do Teatry Rozrywki w Chorzowie. Zwiedzamy obiekt, miejsca dostępne widzom i pomieszczenia zakulisowe, rozmawiamy z pracownikami teatru, poszerzamy swoją wiedzę nt. tego miejsca.

.............................................................................................................

 

01.04.2014 W chorzowskim Muzeum uczestniczymy w warsztatach (koszt pokrywa przedszkole) związanych ze sztuką papierowego teatru (Kamishibai). Oglądamy teatr papierowy, poznajemy jego cechy i sami próbujemy go tworzyć.

.............................................................................................................

 

28.03.2014 Laureatka konkursu plastycznego Chorzów Moje Miasto – Spacer po Chorzowie, reprezentantka naszego przedszkola  Magdalena Gierek odbiera nagrodę w Domu Kultury na ulicy Lompy. 

.............................................................................................................

 

28.03.2014 Odwiedzamy Szkołę Podstawową nr 1, w której oglądamy szkolną świetlicę, stołówkę, salę lekcyjną, salę gimnastyczna i cichutko chodzimy szkolnymi korytarzami. 

.............................................................................................................

 

27.03.2014 Uczestniczymy w zajęciach w bibliotece przy ul. Kilińskiego, poznajemy rodzaje książek i sposób korzystania z biblioteki i czytelni. Kulturalnie zachowujemy się.

.............................................................................................................

 

 

27.03.2014 Uczestniczymy w spotkaniu z psami biorącymi udział w zajęciach dogoterapii. Uczymy się budowania właściwych relacji z czworonogami.

.............................................................................................................

21.03.2014 Żegnamy zimę tradycyjnym topieniem Marzanny i witamy wiosnę uroczystym pochodem z Gaikiem Maikiem. Oczywiście napotykamy też mnóstwo oznak nadejścia wiosny :-)

.............................................................................................................

 

17.03.2014 W godzinach przedpołudniowych oglądamy w naszym przedszkolu pokaz iluzjonistyczny w wykonaniu grupy Forini.

.............................................................................................................

 

14.03.2014 jedziemy do Planetarium. Uczestniczymy w seansie Kometa nad Szwajcarską Doliną. (lecimy kosmiczną rakietą razem z Bereniką i Jankiem, pilotuje nam sam Mikołaj Kopernik. Dowiadujemy się wiele o Układzie Słonecznym.) Następnie rozmawiamy z panem przewodnikiem w obserwatorium, oglądamy wielki teleskop i dowiadujemy się jak bezpiecznie oglądać niebo. Do busika podchodzimy spacerkiem obserwując zbliżającą się wiosnę w Parku Śląskim.

.............................................................................................................

 

7.03.2014 obchodziliśmy święto wszystkich dziewczynek. Z tej okazji dziewczynki zostały obdarowane przez chłopców słodkim lizaczkiem z kwiatuszkiem. Ale żeby chłopcom nie było żal też się im coś dostało.  :-)

.............................................................................................................

! Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci z grupy Gwiazdeczki na zebranie, które odbędzie się  27.02.2014 r. (czwartek) o godz. 17:00.

.............................................................................................................

14.02.2014 rozdaliśmy wszystkie walentynki z naszej skrzynki!

Serdeczne podziękowania za wszystkie "walentynkowe dowody sympatii"

.............................................................................................................

! 7.02.2014 (piątek) od godz.16:30 bawimy się w przedszkolu na balu karnawałowym (szczegółowe ogłoszenie w hallu przedszkola).

.............................................................................................................

! 7.02.2014 (piątek) w godzinach dopołudniowych odbędzie się wcześniej zapowiadana wycieczka do kopalni Guido w Zabrzu. Koszt wycieczki w kwocie 30 zł pokrywają rodzice.

.............................................................................................................

W okresie ferii zimowych mieliśmy kilka "specjalnych" atrakcji: 

- 23.01 wyjście do CHCK na film "Smurfy 2"

- 24.01 wyjście do muzeum na warsztaty "Potworniak Nudliwy"

- 29.01 wyjście do CHCK na przedstawienie "W poszukiwaniu leśnego szumu"

- 30.01 wyjście do CHCK na film "Uniwersytet potworny"

.............................................................................................................

15.01.2014 r. spotkaliśmy się w przedszkolu z naszymi kochanymi Babciami i Dziadkami. Zaprezentowaliśmy im przedstawienie jasełkowe oraz program okolicznościowy z wierszami, tańcami, instrumentacją i wesołymi piosenkami. Nasi goście poczęstowali się kawką, herbatką i smakołykami. My uściskaliśmy ich, wręczyliśmy upominki (mydełka i ołówki z kolorowymi nakładkami) i zaprosiliśmy ich do wspólnych zabaw i konkursów.

.............................................................................................................

Serdecznie zapraszamy Babcie i Dziadków dzieci z grupy Gwiazdeczek na uroczysty przedszkolny Dzień Babci i Dziadka, który odbędzie się w środę 15.01.2014 r. o godz. 9.45.

.............................................................................................................

! W środę 8.01.2014 odbędą się warsztaty dla dzieci "Dobre mydełko - o co chodzi?" mające na celu motywowanie dzieci do częstego mycia rąk. Dzieci samodzielnie wykonają ozdobne glicerynowe mydełka (z elementami dekoracyjnymi). Koszt udziału dzieci w warsztatach wynosi 17 zł. (prosimy o wpłacanie tej kwoty u Pań w szatni).

.............................................................................................................

Na początku stycznia Julka Domaszek otrzymuje nagrodę w konkursie plastycznym "W oczekiwaniu na Gwiazdkę"

.............................................................................................................

Życzymy wszystkim prawdziwie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności na cały Nowy Rok 2014. 

.............................................................................................................

! Wycieczka do kopalni Guido zaplanowana na 19.12. zostaje przeniesiona na 7.02.2014 r. 

.............................................................................................................

18.12. godz. 17:30 Uczestniczymy w spotkaniu wigilijno-opłatkowym połączonym z prezentacją grupowych jasełek

.............................................................................................................

! Proszę o przyniesienie strojów na jasełka 16.12. - poniedziałek

.............................................................................................................

10.12. Uczestniczymy w spotkaniu z Jerzym Ciurlokiem, biesiadzie utrzymanej w regionalnym klimacie, mamy bezpośredni kontakt z gwarą śląską 

.............................................................................................................

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do świątecznej akcji Szlachetna Paczka 

.............................................................................................................

6.12. Uczestniczymy w spotkaniu ze Świętym Mikołajem, otrzymujemy paczki ze słodyczami, grupowe prezenty (zabawki), robimy sobie pamiątkowe zdjęcie z miłym gościem

.............................................................................................................

5.12. Oglądamy teatrzyk "Wesoły Mikołaj"

.............................................................................................................

4.12.Bierzemy udział w spotkaniu z przedstawicielem górnictwa, prezentujemy krótki program artystyczny, uczestniczymy w quizie, bawimy się mając na głowach akcenty regionalne (dziewczynki - śląskie wianki, chłopcy - górnicze czako)

.............................................................................................................

29.11.Uczestniczymy w zabawach i wróżbach andrzejkowych

.............................................................................................................

! Prosimy o przyniesienie w poniedziałek 25.11 ulubionej maskotki "misia" gdyż będziemy obchodzić Święto Pluszowego Misia w przedszkolu. 

.............................................................................................................

22.11. w piątek uczestniczymy w pokazie, przygotowaniu i degustacji pizzy w pizzerii Dominium.

..............................................................................................................

21.11. uczestniczymy w pokazie różnych doświadczeń prezentowanych przez przedstawicieli Uniwersytetu Rozwoju.

...............................................................................................................


19.11. we wtorek oglądamy przedstawienie teatralne w Starochorzowskim Domu Kultury pt. "O Królewiczu Śnieżku i 7 Krasnoludkach" oraz uczestniczymy w warsztatach teatralnych.

...............................................................................................................

! Zapraszamy Rodziców na konsultacje, które odbędą się we wtorek 26.11 i w środę 27.11. Prosimy o wpisanie się na listę w hallu przedszkola.

................................................................................................................

! 19.11 - Wyjeżdżamy do Starochorzowskiego Domu Kultury na przedstawienie i warsztaty teatralne.

! 22.11 - wychodzimy do pizzerii "Dominium" przy ul. Wolności w Chorzowie

................................................................................................................

13.11 - uczestniczymy w wycieczce do Muzeum Chleba w Radzionkowie, podczas której poznajemy wyposażenie dawnej szkoły, domów, sklepów, poszerzamy wiedzę nt. śląskiej kultury, samodzielnie formujemy i wypiekamy plecione bułeczki, oglądamy Balladę o bochenku chleba, degustujemy śląskie oblaty i pijemy soczek, zabieramy ze sobą wypieczone bułeczki i pamiątkowe kalendarze.

................................................................................................................

! W piątek 8.11 i we wtorek 12.11 zbieramy pieniążki (25 zł) na wycieczkę do Muzeum Chleba.

................................................................................................................

6.11 - uczestniczymy w zajęciu otwartym pt. Pocztowe Zabawy

- dziękujemy za udział w zajęciu zaproszonym rodzicom

- jesteśmy pasowani na starszaków, otrzymujemy pamiątkowe dyplomy 

................................................................................................................

4.11 - uczestniczymy w wycieczce edukacyjnej na Pocztę Główną w Chorzowie. 

................................................................................................................

31.10 - podczas przedszkolnego halloween oswajamy duchy i potwory wspólnie z dziećmi z grupy Słoneczek.

................................................................................................................

! Zapraszamy rodziców dzieci z gr. Gwiazdeczek na zajęcie otwarte, które odbędzie się 6.11.2013 r. (środa) o godz. 9.40

................................................................................................................

! Na czwartek, 30.10 proszę o przyniesienie na przedszkolne Halloween 5 cukierków (dowolne), które będą zbierane przy wchodzeniu do szatni.

................................................................................................................

! Proszę o przyniesienie koperty z wypisanym adresatem: imię i nazwisko rodziców dziecka, ulica, nr domu, nr mieszkania, kod, miasto oraz pieniążkami na znaczek 1,60 zł. W poniedziałek 4.11 idziemy na wycieczkę na Pocztę (poznamy drogę listu, kupimy znaczek, wyślemy list do rodziców).

................................................................................................................

! Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Tuwimowa Kukiełka" (kukiełkę prosimy dostarczyć do przedszkola do 5.11.2013 r.)

................................................................................................................

22.10.2013 r. uczestniczymy w wycieczce do skansenu i zajęciach edukacyjnych pt. "Marysia i Janek zapraszają na wieś", zwiedzamy Park Śląski

................................................................................................................

18.10.2013 r. oglądamy przedstawienie w CHCK-u pt. "Jak Frędzelek i Wiercipiętek spotkali czapeczkę"

................................................................................................................

17.10.2013 r. Zajęcia edukacyjne w skansenie - przełożone ze względu na niesprzyjającą aurę na 22.10.2013.

................................................................................................................

14.10.2013 r. Poznajemy naszą dzielnicę: wyruszamy z naszego przedszkola; oglądamy: kościół pw. św. Antoniego, rzeźbę Chłopiec z Łabędziem, Park Hutników, pomnik hr. Redena na Placu Hutników, budynek Urzędu Miasta, budynek Poczty Głównej, kamienice na ul. Wolności, budynek Muzeum, popiersie Fryderyka Chopina, rzeźbę Matki z Dzieckiem w Parku Róż, budynek biblioteki przy ul. Kilińskiego

................................................................................................................

11.10.2013 r. Samodzielnie przygotowujemy zdrowy deser

................................................................................................................

10.10.2013. r. - Uroczyście świętujemy Międzynarodowy Dzień Drzewa (zabawy w przedszkolu i ogrodzie przedszkolnym) 

- Bawimy się na dmuchanym zamku w ogrodzie przedszkolnym

................................................................................................................


************************

Realizowana tematykahttp://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14ii24.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14ii17.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14ii10.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14ii3.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14_30xii-17i.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14xii9-24.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14xii2.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14xi25.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14xi18.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14xi12.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14x28.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14x21.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14x14.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14x7.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14ix30.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik_13-14ix23.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik_13-14ix16.doc

http://www.przedszkole25.info/glowny/apkacik13-14_ix2-13.doc

************************

Piosenki i Wiersze

Zasiali górale owies, owies,

Od końca do końca,tak jest, tak jest

Zasiali górale żyto, żyto

Od końca do końca wszystko, wszystko

A na polu trzy mendele 

W domu dwa, w domu dwa

U sąsiada szwarne dziołchy

Gromada, gromada

A na polu trzy mendele,

W domu dwa, w domu dwa,

Żadna mi się nie podoba 

Tylko ta, tylko ta


Gdy pocztą wysyłasz i listy i paczki dopisuj nadawcę, ponaklejaj znaczki,

Potem zaadresuj, pisz imię, nazwisko,ulica i numer, kod, miasto, to wszystko


„ Podajmy sobie ręce”

(sł.D.Gellner muz.K.Kwiatkowska)

1. Chociaż świat dokoła dziwny jest i wielki,

a my tacy mali, mali jak kropelki.

Ref.: Podajmy sobie ręce w zabawie i w piosence,

w ogródku przed domem, na łące znajomej.

Podajmy sobie ręce przez burze i przez tęczę,

pod gwiazdą daleką, nad rzeczką i rzeką.

2. Kiedy nagle z bajki zniknie dobra wróżka,

kiedy szary smutek wpadnie do fartuszka.

3. Choć nas czasem dzielą nieprzebyte góry,

nieskończone drogi, zachmurzone chmury.

Ogórek wąsaty 

(sł. D.Gellner muz. J. Kukulski)

1.Wesoło jesienią w ogródku na grządce,
tu ruda marchewka tam strączek,
Tu dynia jak słońce, tam główka sałaty,
a w kącie ogórek wąsaty.
Ref.:Ogórek, ogórek, ogórek, zielony ma garniturek,
iczapkę i sandały, zielony, zielony jest cały.
2.Czasami jesienią na grządkę w ogrodzie,
deszczowa pogoda przychodzi,
parasol ma w ręku, konewkę ma z chmurki,
ideszczem podlewa ogórki.

 

W kasztanowym mieście 

(sł. D.Gellner,muz.St. Markiewicz)

1.W kasztanowym mieście wszystko jest z kasztana:
kasztanowe drzewa szumią tu od rana,
kasztanowe chmury płyną ponad miastem,
słońce jest zielone,śmieszne i kolczaste.

 

Ref:Kasztanowy konik, kasztanowy bat,
na koniku kasztanowym, pojedziemy w świat.
Na koniku kasztanowym pojedziemy w świat.

 

2.W kasztanowym mieście, w kasztanowy ranek,
każdy na śniadanie je kasztanów dzbanek,
a listonosz stary zawsze oczywiście
nosi zamiast listów kasztanowe liście

 

"Fikający zuch” 

(sł. A Galica, muz. T Pabisiak)

1.Gimnastykuj się codziennie.

Zobacz jakie to przyjemne.

Ref.:W zdrowym ciele, zdrowy zuch,

Pokaż, jaki z ciebie zuch.

2.Raz przysiady, raz podskoki.

Ręce w górę lub na boki.

3.Mocne nogi, plecy proste.

Raz fikołek, a raz mostek.

 

Poszła Karolinka 

(mel. sł. tradycyjne)

Poszła Karolinka do Gogolina
poszła Karolinka do Gogolina
a Karliczek za nią , a Karliczek za nią
z flaszeczką wina
Szła do Gogolina , przed się patrzała
szła do Gogolina , przed się patrzała
ani się na swego synka szykownego
nie obejrzała

 

Wróć się , Karolinko , bo jadą goście !
wróć się , Karolinko , bo jadą goście !
jo się już nie wróca , jo się już nie wróca
boch jest na moście
Prowadźże mnie dróżko , hen w szeroki świat
prowadźże mnie dróżko , hen w szeroki świat
znajdę tam inszego syneczka miłego
co mi będzie rad

Deszczyk

 

Polami , lasami, wąwozem

Uciekał deszczyk przed mrozem

Bez płaszcza, po polnych dróżkach

Biegł boso na cienkich nóżkach

Gdy zamierzasz przejść ulicę W.Chotomska

Na chodniku przystań bokiem.
Popatrz w lewo bystrym okiem.
Skieruj w prawo wzrok sokoli,
Znów w lewo spójrz powoli.
Znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna - więc swobodnie
Mogą przez nią przejść przechodnie.

 

Jesień 

O. Pruszkowska

Idzie, idzie pani Jesień
różne dary w koszu niesie,
ma tam liście, piękne, nowe,
bardzo barwne, kolorowe.
I kasztany i żołędzie,
rozsypuje wszędzie, wszędzie.
I też niesie jarzębinę na korale
dla dziewczynek !
Wszystko piękne jest i nowe
i czerwone i brązowe,
no i żółte oczywiście
i jest wszędzie uroczyście !

 

Ciepłe ubrania

Zimny wiatr gałęzie głaszcze, zakładamy ciepłe płaszcze

Rękawiczki, czapki, szale, wtedy nie zmarzniemy wcale.

Wiewióreczka 

(sł.E. Szymański Muz: T. Mayzner)

1.Sąsiadeczko, wiewióreczko,

co masz oczki czarne.

Nie bójże się, pokaż w lesie,

gdzie masz swą spiżarnię.

Wszędzie mam, tu i tam,

czego chcecie, to wam dam.

Fik - myk! Hyc - hyc!

Czego chcecie, to wam dam

2.Sąsiadeczko, wiewióreczko,

co masz rude łapki,

jeśli łaska, sypnij z góry

orzeszków do czapki.

Dałabym nawet sześć,

lecz co w zimie będę jeść?

Fik - myk! Hyc - hyc!

Był orzeszek, nie ma nic!

3.Sąsiadeczko, wiewióreczko,

co masz rudy pyszczek,

tu na ziemię rzuć uprzejmie

kila ładnych szyszek.

Szyszki mam tu i tam,

wejdź na sosnę, zerwij sam,

Fik - myk! Hyc - hyc!

Były szyszki, nie ma nic!

 

**************************