DZIEN DYNI W „SŁONECZKACH”

31 października świętowaliśmy DZIEŃ DYNI.

Dowiedzieliśmy się skąd się bierze to jesienne warzywo,  gdzie rośnie i jak sie rozwijaz czego się składa oraz jakie ma wartości odżywcze i jakie potrawy można z niego zrobić. Obejrzeliśmy i dotknęliśmy zarówno dyń w całości, jak i ich pestek – także jadalnych nasion.

Potem wykorzystaliśmy dynie do zabawy – w naszych strojach i przebraniach śpiewaliśmy „Jak to miło i wesoło kiedy dynia krąży wkoło”; konkurowaliśmy w 2 rzędach w podawaniu dyni z rąk do rąk oraz w toczeniu jej ” w tunelu”; próbowaliśmy podczas zabawy ruchowej – jako owady -„ponadgryzać” warzywa, ale ogrodnik tak głośno tupał, że musieliśmy się chować; nie wiadomo kto wygryzł jednak dziurki o różnych zarysach w naszej  dyni na tablicy, więc „zaklejaliśmy je plasterkami” w odpowiednich, dopasowanych kształtach.

Z kolei lepiliśmy z pomarańczowej plasteliny mini-dynie z zielonymi szypułkami  – efekty do obejrzenia na wystawce w holu.

Później toczyliśmy dynię do bramki – kto trafił otrzymywał pamiątkowy medal !

A na obiad podana została : ZUPA DYNIOWA !!! Najpierw niektórzy z nas zastanawiali się jak będzie smakowała – znakomita większość z nas zetknęła się z nią po raz pierwszy… , oblizywali łyżkę, poznawali konsystencję – ale okazała się całkiem dobra i zabraliśmy się do pałaszowania. Dziękujemy paniom kucharkom za nowe doświadczenie.

A rodzicom dziękujemy za przygotowanie strojów !